Prawidłowe działanie amortyzatorów wiąże się przede wszystkim z koniecznością prowadzenia szczegółowej obsługi polegającej na ich właściwym montażu, demontażu oraz konserwacji. Odpowiednie, metodyczne i drobiazgowe postępowanie pomoże rozpoznać oraz usunąć faktyczne przyczyny usterek amortyzatorów. Podpowiadamy, jak skutecznie zweryfikować stan amortyzatorów.
Podbijanie koła
W przypadku pojawienia się niesprawności amortyzatora bardzo często można zaobserwować zjawisko tzw. podbijania koła, co w zdecydowany sposób wpływa na zużywanie się opon oraz nieprawidłowe działanie systemów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo podczas jazdy (np. układ hamulcowy, system stabilizacji toru jazdy).
Oględziny stanu amortyzatorów
Stan zużycia amortyzatorów można samodzielnie zweryfikować, dokonując drobiazgowych oględzin całych podzespołów. W tym przypadku należy zdjąć koła i przyjrzeć się z bliska amortyzatorom. Jeżeli zaobserwowany zostanie jakichkolwiek większy wyciek oleju, korozja lub ogólnego zużycie elementów amortyzatorów, należy je koniecznie wymienić. Tak zwane „pocenie się” amortyzatora jest zjawiskiem zupełnie normalnym i wcale nie musi świadczyć o jego nieszczelności. Cienka warstwa oleju pojawia się na amortyzatorze wraz z każdym skokiem tłoczyska. Problem pojawia się wówczas, gdy tego oleju pojawia się zbyt dużo. Może to być oznaką uszkodzenia uszczelki, która zużywa się w wyniku zbyt długiego czasu eksploatacji, dużego obciążenia oraz zabrudzenia.
Sprawność amortyzatorów można również sprawdzić poprzez naciśnięcie z większą siłą bagażnika, a następnie przedniej maski samochodu w pobliżu koła i obserwacji zachowania konstrukcji pojazdu. Jeżeli po wykonaniu tej czynności samochód zakołysze się kilkukrotnie, oznacza to, że z amortyzatorami dzieje się coś niepokojącego i należy bezzwłocznie udać się do stacji diagnostycznej celem dokładnego sprawdzenia skuteczności ich działania.
Jeżeli po naciśnięciu karoserii samochodu pojawi się cichy stuk, może to wskazywać na pojawienie się luzów w układzie zawieszenia lub na uszkodzenie gumowo-metalowych elementów mocujących amortyzator do karoserii oraz wahacza. Odgłosy wydawane przez amortyzatory podczas pracy nie muszą od razu wskazywać na ich uszkodzenie. Aby pozbyć się wszelkich wątpliwości, należy dokładnie sprawdzić zawieszenie osi, gumy stabilizatorów oraz kapturki.
Problem z amortyzatorami może również wystąpić w wyniku kolizji drogowej lub błędów montażowych (np. wygięte tłoczysko, urwany przegub trzpieniowy, naderwane lub urwane oczko przegubu). W takiej sytuacji należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ewentualne uszkodzenia osi i zamocowań amortyzatorów, a także zbadać geometrię osi.