Amortyzatory hydrauliczne

Obecnie większość współczesnych samochodów zarówno tych osobowych, jak i ciężarowych posiada w swej konstrukcji zawieszenia amortyzatory hydrauliczne. Amortyzatory o zmiennej sile tłumienia, jak np. hydrauliczne, to jedno z lepszych rozwiązań pod względem bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy.

Amortyzator hydrauliczny ma konstrukcję w formie cylindra, w którym umieszczony jest tłok z tłoczyskiem. W tłoku znajdują się otwory z zaworami. W amortyzatorach hydraulicznych czynnikiem roboczym jest przeważnie olej, który tłumi ruch tłoka. Wykorzystywany jest opór hydrauliczny, który znacznie utrudnia przepływ czynnika roboczego, który musi zostać przetłoczony z przestrzeni pod tłokiem nad tłok, a w ruchu powrotnym w sposób odwrotny. Właściwie dobrane zawory znajdujące się w tłoku pozwalają na uzyskanie zróżnicowanej siły tłumienia podczas ściskania oraz rozciągania amortyzatora, z tym że siła rozciągania jest większa od siły ściskania. Wszystkie produkowane obecnie amortyzatory hydrauliczne działają na zasadzie przekształcenia energii kinetycznej w energię cieplną.

Amortyzatory hydrauliczne o zmiennej sile tłumienia są wyposażone w specjalny zawór sterowany elektronicznie, który pozwala na otwarcie lub zamkniecie dodatkowego przepływu czynnika roboczego. Umożliwia to dobranie odpowiedniej siły tłumienia do aktualnych warunków panujących na drodze oraz prędkości jazdy samochodu. W nowoczesnych amortyzatorach hydraulicznych charakterystykę ich pracy można również modyfikować poprzez zastosowanie płynu magnetoreologicznego, który zmienia swoją lepkość pod wpływem pola magnetycznego. Sterowanie tego rodzaju rozwiązaniem odbywa się w sposób elektroniczny.

Oferujemy wysokiej klasy amortyzatory hydrauliczne czołowych światowych producentów do niemal wszystkich współczesnych modeli samochodów. W ofercie znajdują się amortyzatory najpopularniejszych i najwyżej cenionych producentów takich, jak np.: TRW, Meyle, Magneti Marelli, SACHS czy też DELPHI. Dostępne są również dobrej jakości zamienniki do oldtimerów, które stanowią doskonałą alternatywę dla oryginalnych części trudno dostępnych obecnie na rynku motoryzacyjnym.