Amortyzatory to jedne z tych elementów zawieszenia samochodowego, których stan oraz zużycie zależy w głównej mierze od częstotliwości eksploatacji pojazdu. Są to podzespoły w dużym stopniu odpowiedzialne za zapewnienie czynnego bezpieczeństwa samochodu, a tym samym za ochronę osób w nim podróżujących. Dlatego też tak ważne jest dbanie o kondycję techniczną amortyzatorów. Jak często więc należy wymieniać te elementy zawieszenia w samochodzie?
Właściwa przyczepność przede wszystkim
Amortyzatory są odpowiedzialne za prawidłowy kontakt kół samochodu z podłożem w możliwie jak najdłuższym czasie, zapewniają właściwą przyczepność auta podczas pokonywania zakrętów oraz odgrywają bardzo dużą rolę podczas procesu hamowania pojazdu. To wszystko sprawia, że są to elementy poddawane największym obciążeniom. Zużyte amortyzatory zdecydowanie pogorszą trakcję samochodu, który nie będzie prawidłowo trzymał się drogi szczególnie w ostrych zakrętach oraz na wyboistej nawierzchni, a także znacznie wydłużą drogę hamowania.
Bezpieczna granica eksploatacyjna
Amortyzatory powinny być poddawane szczegółowym oględzinom technicznym przynajmniej raz w roku (20 – 30 tys. km). Stopień zużycia tych elementów zależy od wielu czynników, w tym m.in. od stylu jazdy, marki i jakości wykonania amortyzatorów, stanu dróg, po których porusza się pojazd, kondycji innych podzespołów zawieszenia, warunków atmosferycznych oraz wielu innych. Bezpieczna granica eksploatacyjna amortyzatorów to 60 – 80 tys. km, w przypadku spokojnej jazdy po dobrej nawierzchni. W przypadku agresywnej jazdy dodatkowo po słabej nawierzchni granica ta zdecydowanie ulega obniżeniu i wynosi od 30 do 50 tys. km. Oczywiście nie jest to regułą, jednak warto o tym pamiętać.
Oględziny
O tym czy amortyzatory w samochodzie wymagają wymiany, można się przekonać stawiając auto na podnośniku. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek wycieki oleju, widoczne ogniska korozji na tłoczysku, zużyte tuleje, łożyska, odboje lub osłony, to mamy sygnał, że amortyzatory wymagają gruntownej naprawy lub całkowitej wymiany. Zużyte amortyzatory przyspieszają również zużycie innych podzespołów takich, jak np. wahacze czy też końcówki drążków, a w efekcie mogą spowodować także ząbkowanie opon. Im więcej usterek odkryjemy w konstrukcji amortyzatorów, tym bardziej niebezpieczna stanie się jazda samochodem z tak uszkodzonymi elementami zawieszenia.
Zużyte amortyzatory a bezpieczeństwo
Niezależnie od tego, jak komfortowe posiadamy zawieszenie w samochodzie, do jego poprawnego funkcjonowania niezbędne są prawidłowo działające amortyzatory, o które należy dbać oraz systematycznie serwisować. Dla podparcia tej tezy przytoczymy wyniki testu przeprowadzonego przez firmę Tenneco Automotive. Podczas testu sprawdzono, jak zachowuje się samochód posiadający systemy ABS i EPS, poruszający się po śniegu i lodzie ze zużytymi amortyzatorami. Wyniki mówią same za siebie. Samochód z systemem ABS i ze zużytymi w 50 proc. amortyzatorami miał drogę hamowania awaryjnego dłuższą o 1,8 m w porównaniu z autem o w pełni sprawnych amortyzatorach. Niesprawne zawieszenie ma również duży wpływ na przyspieszenie samochodu. Mimo systemów kontroli trakcji ASR i EPS samochód z amortyzatorami zużytymi w 50 proc. na tej samej nawierzchni tracił około 16 proc. przyspieszenia w porównaniu z w pełni sprawnym pojazdem.
Dobra jakość amortyzatorów w dobrej cenie. Szybka realizacja i dostawa w terminie. Polecam.