Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; onepage_rcp_recent_posts has a deprecated constructor in /home/www/amortyzatory24.com/html/wp-content/themes/amortyzatory24/functions.php on line 757
Jak wymienić amortyzatory? - Amortyzatory.24.com

Jak wymienić amortyzatory?

Wymiana amortyzatorów w samochodzie to nie zawsze łatwe zadanie szczególnie w przypadku przedniej osi. Jednak w wielu modelach aut amortyzatory można wymienić samemu, o ile posiada się podstawową wiedzę techniczną, odpowiednie narzędzia oraz zaplecze techniczne, a także wolny czas. Podpowiadamy, jak to zrobić.

O ile wymiana amortyzatorów w tylnym zawieszeniu jest dość prosta, o tyle w przypadku przednich amortyzatorów w większości przypadków konieczna będzie wizyta w profesjonalnym serwisie, ponieważ do ich demontażu i montażu potrzebny jest specjalny ścisk do sprężyn oraz późniejsza fachowa regulacja geometrii kół (chyba, że posiadamy w swoim przydomowym warsztacie tego rodzaju specjalistyczny sprzęt).

Wymianę tylnych amortyzatorów można przeprowadzić na własną rękę, zaoszczędzając w ten sposób koszty związane z robocizną serwisu. We własnym zakresie możemy wymienić podzespoły zawieszenia bez żadnych problemów m.in. w Fiatach Seicento i Cinquecento, Golfach III i IV-generacji, w poszczególnych modelach Seatów, Audi, w Skodach, a także w Oplach Omega oraz Corsa.

Najczęstsze problemy na starcie

Do wymiany przednich oraz tylnych amortyzatorów niezbędny będzie podnośnik hydrauliczny lub przynajmniej kanał warsztatowy, ponieważ lepszy dostęp do większości podzespołów zawieszenia jest pod samochodem. Najczęstszym problemem podczas wymiany amortyzatorów jest odkręcenie skorodowanych, zapieczonych śrub mocujących. W takiej sytuacji warto użyć specjalnych płynów penetrujących, które ułatwią odkręcenie mocowań. Jeżeli to nie pomoże, wówczas należy użyć bardziej drastycznych metod, jak palnik acetylenowy lub szlifierka kątowa, do usunięcia skorodowanych śrub. Aby uniknąć takich niespodzianek w przyszłości, warto pokryć nowo założone śruby smarem.

W przypadku niektórych modeli samochodów możemy również natrafić na pewne problemy związane z dostaniem się do górnych mocowań tylnych amortyzatorów. Bardzo często są one ukryte pod tapicerką bagażnika lub znajdują się pod tylnymi siedzeniami auta. Wystarczy zdemontować te elementy, aby uzyskać dostęp do mocowań amortyzatorów. Montując amortyzator należy zwrócić uwagę na sposób jego położenia względem sprężyny oraz kielicha górnego mocowania, aby się nie pomylić podczas składania amortyzatora.

MacPhersony

Wymieniając amortyzatory w kolumnach MacPhersona należy pamiętać o kolejności ich demontażu, a więc najpierw rozkręcić śruby górnego mocowania, a następnie dolne śruby mocowania kolumny, ścisnąć sprężynę za pomocą ujmy i dopiero wtedy odkręcić nakrętkę tłoczyska. Podczas wymiany wkładu dwururowego w kolumnie MacPhersona należy wlać do cylindra kolumny około 50 ml oleju, co zapewni lepsze odprowadzenie ciepła z amortyzatora. Z kolei w przypadku wkładu jednorurowego na dnie cylindra nie powinien znajdować się żaden olej.

Kilka praktycznych porad

  1. Wymiana amortyzatorów powinna się odbywać jednocześnie przy obu kołach danej osi, a najbardziej optymalnym rozwiązaniem byłoby wymienienie wszystkich czterech podzespołów zawieszenia na obu osiach.

  2. Podczas dokręcania amortyzatorów nie należy używać klucza pneumatycznego ani też elektrycznego, a jedynie klucza dynamometrycznego i odpowiedniego momentu dokręcenia śrub zalecanego przez producenta. Czynność tą należy przeprowadzić w dwóch etapach. Najpierw, gdy samochód znajduje się na podnośniku, należy lekko dociągnąć nakrętki, a następnie po założeniu kół i opuszczeniu auta dokręcić śruby amortyzatorów według wskazanego momentu.

  3. Należy szczególnie uważać na tłoczysko i nie chwytać go żadnym narzędziem, aby nie uszkodzić powierzchni tego elementu. Zniszczenie gładkiej powierzchni tłoczyska może skutkować powstaniem nieszczelności amortyzatora oraz pojawieniem się korozji podczas eksploatacji.

  4. Podczas wymiany elementów zawieszenia należy zwrócić uwagę na stan zużycia gumowych przegubów, tulei oraz odbojów. Jeżeli ich stan budzi zastrzeżenia trzeba je koniecznie wymienić na nowe.

  5. Po dokonaniu wymiany amortyzatorów należy przeprowadzić szczegółową kontrolę geometrii zawieszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *