Masowo występujące na polskich drogach wyrwy oraz wszelkiego rodzaju nierówności potrafią zdemolować nawet najlepsze zawieszenie w samochodzie. Najbardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne oraz poddawane największym obciążeniom amortyzatory mogą generować niepokojące odgłosy podczas pracy. Co jest ich przyczyną i gdzie ich szukać?
Konstrukcja zawieszenia samochodowego, w tym również amortyzatorów, składa się z wielu elementów gumowo-metalowych, których głównym zadaniem jest przenoszenie obciążeń oraz minimalizowanie drgań i wstrząsów podczas jazdy. To właśnie tutaj w wyniku, wzmożonej eksploatacji auta, pojawiają się pierwsze niepokojące stuki, będące zazwyczaj zapowiedzią rychłej awarii amortyzatorów zawieszenia.
Co może pójść nie tak?
Zużyte i wybite tuleje gumowe, zwane również silentblokami, uszkodzone w wyniku długiego czasu eksploatacji mogą być źródłem pojawiających się podczas pracy amortyzatorów stuków i innych niepożądanych dźwięków. Gumowe przeguby odpowiadają za odpowiednie mocowanie amortyzatorów do podwozia samochodowego. W momencie ich zużycia pojawia się nadmierny luz, a wraz z nim stuki towarzyszące gwałtowniejszym ruchom nadwozia. W pojazdach posiadających układ samopoziomujący (np. samochody ciężarowe) powodem uszkodzenia gumowych tulei jest głównie nieprawidłowe ustawienie poziomowania za pomocą sprężyn pneumatycznych.
Tuleje, otarcia i kapturki
Przyczyną niepokojących odgłosów w okolicy mocowania amortyzatora może być również zbyt duży luz pomiędzy tuleją o śrubą mocującą. Powodem tego jest najczęściej niedostateczny moment dokręcania. Oznaką tego jest widoczny ślad odciśniętego gwintu na tulei. Przyczyną stuków mogą być również otarcia na wkładzie kolumny MacPhersona. Są one najczęściej spowodowane niewystarczającym zamocowaniem oraz niedostatecznym momentem dokręcenia.
Często zdarza się tak, że podczas montażu pomijane są drobne akcesoria (np. pierścień z tworzywa), co również ma wpływ na prawidłowe działanie amortyzatorów. Takim elementem często marginalizowanym przez mechaników i kierowców jest na przykład kapturek ochronny zakładany na górne mocowanie amortyzatora. Pełni on funkcję nie tylko estetyczną, ale także służy do tłumienia syczących dźwięków generowanych przez amortyzator.
Zniszczone oczko przegubu
Na pojawienie się dziwnych stuków i innych irytujących odgłosów dochodzących z zawieszenia samochodowego może mieć wpływ naderwane lub urwane ucho (oczko przegubu) mocujące. Dochodzi do niego najczęściej w wyniku uszkodzenia ogranicznika (odboju) ugięcia zawieszenia lub jego całkowitego braku (np. po wypadku). W takiej sytuacji amortyzator przejmuje funkcję odboju, co powoduje jego przeciążenie oraz ogranicza działanie amortyzatora. Przyczyną nieprawidłowego oraz głośnego działania amortyzatora może być również nieprawidłowa regulacja sprężyn pneumatycznych lub przeciążenia wynikające z ekstremalnej jazdy po złej nawierzchni.